استاد علم سیاست و این همه ساده اندیشی ! | بسیج جهانی

آخرین نوشته صادق زیباکلام در فیسبوک نوشته بسیار جالب و اثر گذاری است ، از همه دوستان درخواست می کنم که این نوشته را بخوانند نوشته ای توضیحی و تحقیقی درباره این که چه کسانی در طول سالیان گذشته از زمان رضا شاه به این سو نشان شوالیه را گرفته اند و زیباکلام تلاش دارد نشان دهد که این نشان نشانه دشمنی نیست ، او می خواهد اثبات کند که اینان که شوالیه شده اند ضد انقلاب نیستند و به عنوان نمونه شیرین عبادی ، مخملباف و …را مثال می زند و می گوید آنان مخالف بعضی رویکردها هستند نه ضد انقلاب و ضد اسلام !

با هم دوباره بخشی از نوشتار زیباکلام را مرور می کنیم «نگاهی به فهرست ایرانیانی که این نشان شوالیه را دریافت کرده‌اند. اتفاقاً بهترین دلیل ابطال نظریه توطئه و دشمنی علیه نظام است. پروفسور حسابی، محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، عباس کیارستمی، لیلا حاتمی، شیرین عبادی، یدالله رؤیایی، محسن مخملباف، پری صابری، محمدعلی سپانلو، ایران تیمورتاش (دختر تیمورتاش رجل برجسته عصر رضاشاه)، اصغر فرهادی (برنده نشان افسر که پایین‌تر از شوالیه است)، جلال ستاری و در همین دو سه هفته گذشته کامبیز درم‌بخش، داریوش مهرجویی و محمود دولت‌آبادی … فی‌الواقع یک نگاه اجمالی به این فهرست مبین آن است که اتفاقاً انگیزه اعطا جایزه شوالیه نه آن‌گونه که جناح راستی‌ها می‌پندارند بخشی از «ناتو فرهنگی» است و نه حرکتی علیه اسلام و نظام اسلامی. یکی دو سه چهره کسانی هستند که منتقد یا حتی مخالف هستند؛ اما می‌بایستی پیرامون همان چهره‌ها (محمدرضا شجریان، محسن مخملباف یا خانم شیرین عبادی) هم پرسید که آیا آنان مخالف نظام جمهوری اسلامی هستند یا صرفاً مخالف برخی سیاست‌ها و عملکردها؟ این چه رویکردی است که ما خودمان را مصداق و ملاک نظام می‌گیریم؟ چرا اگر کسی با ما مخالفت نماید، ما این مخالف را مخالفت با نظام، انقلاب، اسلام و ایران می‌گیریم؟»

به راستی آیا زیباکلام به عنوان استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران جریان های سیاسی کشور را می شناسد و با آن ها آشنایی دارد؟ آیا او می داند مخملباف کیست و چه کرده است ؟ شیرین عبادی کیست و او هم چه کرده است ؟ آیا زیباکلام اشخاصی که از آن ها نام می برد می شناسد ؟ چرا ۹۹ درصد کسانی که شوالیه شده اند دارای رویکرد خصمانه با جمهوری اسلامی هستند؟ از مخملباف گرفته تا شیرین عبادی و یدالله رویایی ، اصغر فرهادی و محمود دولت آبادی و … از یک استاد علم سیاست این چنین ساده اندیشی بعید به نظر می رسید ولی چاره ای نیست روشنفکران علی الاغلب ساده اندیش و دارای لوحی ساده اند …اگر مغرض ندانیمشان !

توسط : aminabadi ، با موضوع : مقالات بدون دیدگاه


دیدگاه‌تان را ارسال کنید