مصاحبه آیت الله منتظری با خبرنگاران انگلیسی و چند نکته ! | بسیج جهانی

بی بی سی متن مصاحبه ای از آیت الله منتظری را منتشر کرده که مطالعه متن کامل آن روانشناسی این شخصیت مهم تاریخ انقلاب را به خوبی عیان می سازد ، فارغ از نکات مهم ریز و درشت موجود در این مصاحبه بخش هایی از آن برای بنده جالب بود از جمله ادعاهای آیت الله منتظری درباب تسخیر لانه جاسوسی و پایان جنگ ایران و عراق ؛ در باب تسخیر لانه جاسوسی فارغ از این که آیت الله منتظری بعدها مخالف این اقدام شد در مصاحبه با خبرنگاران انگلیسی که در بی بی سی منتشر شده آمده است که ایشان از ابتدا نه در موافقت و نه در مخالفت با تسخیر سفارت آمریکا چیزی نگفته است ولی به راستی آیا این گونه بود ؟! متن کامل خطبه های نماز جمعه آیت الله منتظری که در تهران اقامه می شد موید این نکته است که آیت الله منتظری در مصاحبه با خبرنگاران انگلیسی که در بی بی سی فیلم و متن آن منتشر شده خلاف واقع گفته است ؛

به بخش هایی از خطبه های نماز جمعه آیت الله منتظری دقت کنید « ۱۸ آبان ۱۳۵۸ خطبه های نماز جمعه تهران : آیا توجه دارید همینکه لانه جاسوسی آمریکا در ایران اشغال شد و زمزمه قطع صدور نفت بلند شد قیمت نفت و بنزین در آمریکا بالا رفت ، کشورهای عربی اگر موقعیت و قدر خود را درک می کردند آنقدر خودشان را در برابر آمریکا کوچک نمی کردند.»

در خطبه های بعدی نماز جمعه که هر هفته به امامت ایشان برگزار می شد آیت الله منتظری درباب تحریم اقتصادی آمریکا ، آمادگی مردم ایران برای شهادت در جنگ با آمریکا ، عاشورایی بودن مردم در برابر تهدید نظامی و رمضان محور بودن مردم در برابر تحریم های اقتصادی غرب و …سخن می گفتند و به صورت عیان و واضح از تسخیر سفارت آمریکا دفاع می کردند .

از نکته واضح فوق که بگذریم آیت الله منتظری در بخش دیگری از مصاحبه خود می گوید به امام خمینی توصیه کردم که به عنوان یک امتیاز مثبت گروگان ها را در دوره کارتر آزاد کنیم چون کارتر از ریگان بهتر است و اصلا کارتر زمینه ساز پیروزی انقلاب شد !!

به اصل سخنان آیت الله منتظری دقت کنید « رفتم خدمت مرحوم آیت الله خمینی و به ایشان عرض کردم آقا، این اشغال سفارت طول کشیده و این جور هم می ماند و آنها هم شاخ و شانه می کشند و بجاست تا مادامی که (جیمی) کارتر سر کار هست این امتیاز را ایران به کارتر بدهد برای اینکه پیروزی انقلاب ما تقریبا به واسطه این بود که جو را کارتر مساعد کرد. این امتیاز را، به عقیده من، جایش هست که دولت ایران به کارتر بدهد و گروگانها را آزاد کند. ایشان فرمودند که این غیب هایی که تو می گویی که کارتر بهتر از (رونالد)‌ریگان هست، ما این غیب ها را بلد نیستیم. یک تعبیری ما آخوندها داریم و می گوییم السلق شلغ یعنی سلیقه‌ها شلوغ است. هر کسی به نوعی یک سلیقه ای دارد.»

چنان چه مشخص است آیت الله منتظری اولا کارتر را بهتر از ریگان می دانست و دوما معتقد بود انقلاب را به صورت واسطه کارتر پیروز کرد [ایده برخی که می گویند انقلاب اصلا آمریکایی و انگلیسی بود در فکر یک انقلابی قدیمی نیز رسوخ کرده است] و نکته مهم این که امام خمینی در همان سال ۵۸ نیز با آیت الله منتظری مخالفت داشته و در پاسخ به پیشنهاد ایشان می گوید : ما این چیزهایی که تو می گویی را نمی دانیم و یا به تعبیر نگارنده اصلا قبول نداریم …

از نکات فوق که بگذریم به این نکته در مصاحبه آیت الله منتظری می رسیم که ایشان می گوید اظهارات تند مسئولین در بدو انقلاب در رابطه با صدور انقلاب زمینه ساز حمله عراق به ایران شد !

فارغ از این که آیا این ادعا صحت دارد آیت الله منتظری مدعی است که او منتقد این ادبیات بوده است ، بار دیگر اگر به خطبه های آیت الله منتظری نگاه بیندازیم خواهیم دید که ایشان هر هفته کشورها و سران کشورهای عربی منطقه را با زبان تهدید و تحقیر مورد هتاکی قرار می داده و آنان را به صدور انقلاب و سقوط حتمی بشارت می داده است آیا صحیح و جوانمردانه است کسی که در خط مقدم این ادبیات بوده دیگران را متهم سازد؟! و نکته پایانی که آیت الله منتظری می گوید به امام گفتم ما نمی توانیم دور کشور خود دیوار بکشیم و امام فرمودند می خواهیم دیوار بکشیم ! با توجه به سخنان امام که در ۲۱ جلد صحیفه موجود است این انتساب به امام جای تردید جدی دارد که امید است آیت الله منتظری در زمان مصاحبه به دلیل پیری و کهولت سن و از باب فراموشی آن را به حضرت روح الله منتسب کرده باشد که اگر غیر این باشد وا ویلا است ! باقی بماند !

توسط : aminabadi ، با موضوع : مقالات بدون دیدگاه


دیدگاه‌تان را ارسال کنید